

Wykładziny PCV :
Podłogi z wykładzin PCV to coraz częściej stosowane rozwiązanie posadzkarskie. Ze względu na olbrzymią wytrzymałość i nieograniczone możliwości kompozycji wzorów oraz szybkość wykonania i relatywnie niską cenę tego typu podłogi możemy spotkać prawie w każdym obiekcie użyteczności publicznej.
Wykładziny PCV dzielimy na:
Wykładziny obiektowe:
-
homogeniczne (jednowarstwowe) - wykładzina w całym swoim przekroju jest jednorodna, dzięki czemu nawet po wieloletnim użytkowaniu wzór i wygląd wykładziny jest niezmienny.
-
heterogeniczne (wielowarstwowe) - zbudowane najczęściej z trzech lub więcej warstw, spośród których najważniejsza jest wierzchnia warstwa użytkowa - to właśnie grubość warstwy użytkowej świadczy o trwałości i jakości wykładziny.
Stosowane najczęściej w obiektach użyteczności publicznej o średnim, dużym i intensywnym natężeniu ruchu, np. w szkołach, szpitalach i innych obiektach służby zdrowia, placówkach handlowych, hotelach, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w pomieszczeniach przemysłu lekkiego o wysokiej intensywności użytkowania.
Wykładziny sportowe:
-
wykładzina przeznaczona do stosowania w obiektach i pomieszczeniach o charakterze sportowym np. wielofunkcyjnych salach gimnastycznych, halach sportowych, siłowniach, salach fitness, halach widowiskowo-sportowych.
W zależności od wymagań obiektowych podłogi sportowe możemy podzielić na konstrukcje powierzchniowo elastyczne (na konstrukcji legarowej) i konstrukcje punktowo elastyczne (przy użyciu tylko maty elastycznej, np. gumowo-korkowej) - obie oczywiście wykończone wykładziną sportową.
Wykładziny antyelektrostatyczne i przewodzące:
-
zalecane do pomieszczeń wymagających ochrony przed elektrycznością statyczną. Odpowiedni system uziemienia posadzki i struktura wykładziny pozwala utrzymać różnicę ładunków elektrycznych pomiędzy ludźmi a otoczeniem na tak niskim poziomie, że wyładowania są nieodczuwalne i nie zakłócają pracy czułej aparatury elektronicznej.
Stosowana najczęściej w pomieszczeniach związanych z montażem i obsługą elektronicznej aparatury pomiarowo-kontrolnej, diagnostycznej, teletransmisyjnej, a także urządzeń komputerowych. Polecane do serwerowni, sal operacyjnych itp.
Wykładziny antypoślizgowe:
-
przeznaczone do pomieszczeń mokrych lub wszędzie tam, gdzie zwiększone są wymagania antypoślizgowe. Małe wypustki na powierzchni wykładziny lub chropowata struktura zapewniają dobrą przyczepność nawet wtedy, gdy podłoga jest mokra i śliska.
Przeznaczona do stosowania w obiektach użyteczności publicznej np. w placówkach handlowych, laboratoriach, na korytarzach, w szatniach, zapleczach gospodarczych, pomieszczeniach technicznych i magazynowych, sanitariatach, łazienkach, na podesty maszyn, podłogi w środkach transportu itp.
Wykładziny schodowe:
-
specjalne okładziny przeznaczone do montażu na schodach, posiadają żłobienia w miejscu, gdzie przypada nosek stopnia, co minimalizuje ryzyko poślizgu. Bardzo często stosuje się listwy kątowe tzw. trepnosy do wykładzin obiektowych, co w zestawieniu zastępuje typowe wykładziny schodowe.
Wykładziny dźwiękochłonne:
-
polecane do pomieszczeń, w których nadmierny hałas mógłby być zbyt uciążliwy dla otoczenia. Wytłumiają dźwięki i stanowią izolację termiczną.
Stosowane w salach kinowych, studiach nagraniowych itp.
Wykładziny dywanowe :
Wykładziny dywanowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów podłogowych. Coraz nowsze technologie produkcji i zabezpieczeń antyzabrudzeniowych stawiają tego typu pokrycie podłogowe na równi z innymi i pozwala na coraz częstsze stosowanie w obiektach użyteczności publicznej. Tłumienie hałasu, izolacja termiczna, komfort chodzenia oraz piękno i estetyka to główne ich zalety.
Wyróżniamy trzy podstawowe grupy wykładzin dywanowych ze względu na przeznaczenie:
-
wykładziny domowe - odporne na małe lub średnie natężenie ruchu charakterystyczne dla pomieszczeń mieszkalnych, o dość małej gramaturze, czyli wadze runa i zróżnicowanej wysokości runa, ale niewątpliwie dużą zaletą jest bardzo bogata gama wzorów i kolorów.
-
wykładziny obiektowe (kontraktowe) - o zwiększonej odporności na użytkowanie, z reguły posiadają "niższy włos", natomiast są bardziej zbite, a stosowany jako podstawowy składnik w wykładzinach domowych Polipropylen, często zastąpiony jest Poliamidem, Nylonem lub Poliolefinem.
-
wykładziny hotelowe - wyjątkowo trwałe i odporne na duże natężenie ruchu, cechuje je dość duża gramatura i wysokość runa, przy bardzo ciekawej kolorystyce i bogatym wzornictwie oraz dużych zdolnościach tłumienia akustycznego.